הדף מאובטח
 

תביעת שארים כשהמעסיק לא הפריש ביטוח פנסיוני

אתם מעסיקים בביתכם עוזרת כבר שנים רבות. משלמים לה דמי הבראה וביטוח לאומי ומקיימים את החובות שלכם כלפיה. יום אחד מצלצל הטלפון, אתם מזהים את המספר שלה אבל מי שמדבר איתכם הוא דווקא בעלה. העוזרת נהרגה בתאונת דרכים.
אתם המומים.
מובן שהגעתם ללוויה ולשבעה, בכל זאת היו ביניכם יחסים חמים.
כמה שבועות אחר כך אתם שוב המומים כאשר אתם מקבלים תביעת שארים.

במונחים של ביטוח, תביעת שארים היא תביעה שבה קרובי משפחה מדרגה ראשונה (בעל/אישה והילדים) מגישים תביעה ובה הם מבקשים את הכסף (או חלקו-תלוי מה קובעת הקרן) שהיה מגיע לקרוב המשפחה שנפטר.
ומה הקשר בין תביעת שארים לעוזרת בית?
משנת 2008 המעסיק מחויב על-פי החוק להפריש ביטוח פנסיוני עבור העוזרת שאותה הוא מעסיק. הביטוח הפנסיוני לא צובר רק כספים לגיל פרישה, הוא גם צובר כספים לפיצויים (מחצית מהסכום המפורש לביטוח הפנסיוני מיועד לפיצויים), מעניק לעוזרת ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח שארים.
חשוב להבין, ביטוח אובדן כושר העבודה וביטוח השארים הם כלליים, כלומר, הסיבה לשניהם יכולה להתרחש בכל מקום באשר הוא ולאו דווקא בביתכם. העוזרת מכוסה אפילו כשהיא מחוץ לגבולות המדינה ואף מכוסה אם חלתה במחלה קשה!

תביעת שארים- הסכומים
לפי תקנון קרן הפנסיה, בני הזוג (אלמן או אלמנת העובד) מקבלים עד ליום מותם פנסיית שארים. ילדי העובד יקבלו פנסיית יתומים עד הגיעם לגיל 21.
ומבחינת מספרים, בני הזוג מקבלים 40 אחוזים מפנסיית הזקנה שהעובד היה זוכה לקבל לו אכן היה מגיע לגיל פרישה, והילדים מקבלים 20 אחוזים ממנה. כשיש שלושה ילדים ומעלה הנמצאים מתחת לגיל 21- הם מתחלקים ב- 40 אחוזים מהפנסיה שהורם היה מקבל לו אכן היה מגיע לגיל פרישה.

כיוון שהביטוח הפנסיוני הוא חובה על-פי חוק, מעסיק שעובר על החוק ואינו מפריש ביטוח פנסיוני לעוזרת, חשוף לתביעת מצד שאריה של העוזרת.
חשוב לדעת,
יחסים חמים- גם כשקיימים יחסים חמים עם העוזרת, שאריה יכולים לתבוע תביעת שארים.
הצהרה לא קבילה- גם אם העוזרת כתבה לכם מכתב שבו היא מצהירה שהיא ובני משפחתה לא יבואו אליכם בטענות כלשהן ביום מן הימים, שאריה יכולים לתבוע תביעת שארים, הצהרה זו אינה קבילה בבית משפט.

שורה תחתונה, כיוון שהחוק עומד לצד השארים, הנתבעים בתביעת שארים יאלצו לשלם מכיסם פנסיית שארים ופנסיית יתומים. כדי למנוע מצב לא נעים זה וכדי למנוע עבירה על החוק, שלמו עוד היום לעוזרת שלכם ביטוח פנסיוני.

הדרך הפשוטה ביותר לשלם ביטוח פנסיוני לעוזרת, היא באמצעות המרכז לביטוח פנסיה חובה. המרכז שולח לכם תזכורת למייל ומחשב עבורכם את הסכום שעליכם להפריש לקרן הפנסיה, והכל נעשה דרך המחשב. מדובר בסכומים קטנים שיכולים להציל אתכם מצרות גדולות.

התנאים המחייבים הם התנאים הקובעים בתקנון קרן הפנסיה מטרת המאמר היא לצורך אינפורמטיבי בלבד!

רוצה שנתקשר אליך?
רוצה לכתוב לנו?
לחץ כאן ליצירת קשר
כל הזכויות שמורות © דליאלון סוכנות לביטוח פנסיוני (2011) בע"מ          Spec: IT Solutions | Interface Design: UXpert | Graphics: Hila Design | Development: DIS