הדף מאובטח
 

פסק דין קנס בסך 36 אלף שקלים למעסיק שלא הפריש פנסיה

העובד הינו מאבטח שעבד במשך 9 חודשים ולא הופרשו עבורו כספים לפנסיה כחוק. החברה נקנסה בסך 36 אלף שקלים, דרישת המדינה להשתת הקנס המירבי בסך 3.4 מיליון שקלים נדחתה.

בית הדין האזורי לעבודה הרשיע לאחרונה את חברת ח.א.ש מערכות ושירותים בגין אי העברת כספי פנסיה לחברה המנהלת, והטיל על החברה קנס בסך 36 אלף שקלים. 

המדינה דרשה להטיל על החברה קנס בסך 3.4 מיליון שקלים, אך בית המשפט החליט להקל בעונש מאחר שהדבר נעשה בטעות והחברה לא לקחה כספים לכיסה.

החברה, המספקת שירותי אבטחה וניקיון, העסיקה את המאבטח במשך כ-9 חודשים. במשך תקופת עבודתו, נוכו משכר העובד כספים שיועדו למגדל. העובד פנה לחברת הביטוח וגילה כי אין בחברה פוליסה על שמו. בעקבות פנייה למעסיקה הוחתם על מסמכי הצטרפות להפניקס. לקראת סיום עבודתו, ברר העובד בהפניקס על מצב הפוליסה ונמסר לו כי היא ריקה מאחר שלא הוזרמה לה כספים.

העונש המקסימלי ביחס לכל אחת מהעבירות, הינו פי חמישה מהקנס הקבוע בחוק העונשין, דהיינו כ-1.1 מיליון שקלים ביחס לכל עבירה, ובסך הכל כ-3.4 מיליון שקלים. בטיעונים לעונש, טענה המדינה כי העבירה בה הורשעה המעסיקה עניינה זכות בסיסית מחוק מגן סוציאלי שמהווה פגיעה בשכר העובד ובתנאיו הסוציאליים. כמו כן טענה כי יש לראות בכל אחד מהחודשים המוזכרים בכתב האישום, יחידת עבירה בפני עצמה, ועל כן, יש לקבוע עונש הולם עבור כל עבירה בנפרד, וזאת באופן שיש בו להתיישב עם לשון החוק והצורך בהרתעה.

בגזר הדין קבע בית המשפט כי מדובר בסכומים שערכם הנומינלי המצטבר הוא כ-470 שקלים. מדובר בעובד שעבד כתשעה חודשים ואי ביצוע ההפרשות בפועל גרם לו נזק פחות מאשר לעובד שעבד תקופה ארוכה יותר. 

החברה חויבה לחתום על התחייבות להימנע מביצוע העבירות בהן הורשעה במשך שלוש שנים, ואם תחזור עליהם תישא בתשלום הקנס המירבי הקבוע בחוק לעבירות אלה, בסך של 2.4 מיליון שקלים.

לצפיה בפסק הדין המלא


רוצה שנתקשר אליך?
רוצה לכתוב לנו?
לחץ כאן ליצירת קשר
כל הזכויות שמורות © דליאלון סוכנות לביטוח פנסיוני (2011) בע"מ          Spec: IT Solutions | Interface Design: UXpert | Graphics: Hila Design | Development: DIS