הדף מאובטח
 

חישוב פנסיה לעובד משק בית

אחרי כמה זמן מתחילים לשלם תשלומי פנסיה לעובד משק בית? מהו חלקם של המעסיקים? ומהו חלקו של העובד? וגם מדוע צריך לשים לב לשנת המס? מה שרציתם לדעת על חישוב פנסיה לעובד משק בית

לעובד משק הבית שלנו אנו צריכים לשלם תשלומי פנסיה, וזאת בהתאם להחלטת המחוקק.
חשוב להדגיש שגם אם עובד משק הבית שלכם ביקש שלא תשלמו לו תשלומי פנסיה, ואף חתם על הצהרה שהוא לא יבוא אליכם בטענה כלשהי בעתיד כיוון שלא מילאתם את חובתכם זו , עדיין לפי החוק עליכם לשלם לו תשלומי פנסיה. אם תחליטו שלא לשלם לעובד שלכם תשלומי פנסיה- אתם עוברים על החוק ומסתכנים בתביעות מצד העובד ושאריו.

חישוב פנסיה לעובד משק בית מתבצע בצורה הבאה
אם עובד משק הבית כבר מחזיק בקרן פנסיה (במקביל אליכם הוא עובד אצל מעסיקים נוספים או זה עתה סיים לעבוד אצל מעסיקים אחרים), תצטרכו לשלם לו תשלומי פנסיה כבר מהחודש הראשון לעבודתו במשק ביתכם. את התשלום הראשון תעבירו לקרן שלו או בסיום שנת המס או בסיום שלושה חודשי עבודה ראשונים- המקרה המוקדם יותר הוא הקובע וצורת התשלום היא רטרואקטיבית.
אך אם לעובד משק הבית שלכם אין עדיין קרן פנסיה (כלומר, אתם הראשונים שפותחים לו קופה) תצטרכו לשלם לו תשלומי פנסיה רק לאחר חצי שנת עבודה, כלומר ההפקדה הראשונה תבוצע בחודש השביעי. 

תשלומי הפנסיה נגזרים באופן ישיר משכר עובד משק הבית והמחוקק קבע שהסכום שיש לשלם יגדל עם השנים. כך למשל, בשנת 2008 המעסיקים היו צריכים לשלם עבור תשלומי הפנסיה של עובד משק הבית רק 2.5% משכרו ואילו כיום בשנת 2013 עליהם לשלם 15% משכרו ובשנה הבאה (2014) יהיה על המעסיקים לשלם 17.5% משכר העובד.
על פי החוק, גם עובד משק הבית צריך להשתתף בתשלומי הפנסיה. למעשה, עליו לשלם שליש מהתשלום (כלומר בשנת 2013 עליו לשלם 5% משכרו). על המעסיקים לנכות סכום זה משכר העובד.

דוגמא עבור חישוב פנסיה לעובד משק בית

אם למשל, עובד משק הבית שלכם מרוויח 2000 שקלים בחודש-
כיום (שנת 2013) עליכם לשלם עבורו 300 שקלים ולנכות 100 שקלים משכרו (כלומר חלקכם הוא 200 שקלים שהם 10% משכרו, וחלקו של העובד הוא 100 שקלים שהם 5% משכרו).
בהקשר זה, יש לציין שמחצית מהסכום שהמעסיקים משלמים לעובד מוקצית לטובת צבירת כספים לקראת גיל פרישה ואילו מחצית מוקצית לטובת צבירת כספי פיצויים.

אז מה עושים?
הדרך הפשוטה ביותר לבצע חישוב פנסיה לעובד משק בית היא באמצעות מחשבון הפנסיה של המרכז לביטוח פנסיה חובה. המרכז שולח לכם תזכורת למייל ומחשב עבורכם את הסכום שעליכם להפריש לקרן הפנסיה והכל נעשה דרך המחשב. מדובר בסכומים קטנים שיכולים להציל אתכם מצרות גדולות.

התנאים המחייבים הם התנאים הקובעים בתקנון קרן הפנסיה מטרת המאמר היא לצורך אינפורמטיבי בלבד!


רוצה שנתקשר אליך?
רוצה לכתוב לנו?
לחץ כאן ליצירת קשר
כל הזכויות שמורות © דליאלון סוכנות לביטוח פנסיוני (2011) בע"מ          Spec: IT Solutions | Interface Design: UXpert | Graphics: Hila Design | Development: DIS